Прескачане на препятствия, или конкур-ипик се провежда на специален състезателен плац с 9 до 16 препятствия, подредени така, че за да ги преодолее всичките, състезателят трябва да прави завои. Пътят, който изминава ездачът с коня си, се нарича паркур и е дълъг около 500-600 метра. Според категорията на конкур-ипика височината на препятствията варира от 1 до 1,60 м, като при бараж може да се достигне и 2 м. Препятствията се правят така, че горната им част да може леко да пада - най-често бариери, прикрепени на куки, закачени на стойки.
Конете, които ще се тренират за прескачане на препятствия, трябва да бъдат по-масивни, с дълги шии, правилен екстериор, добре развита крупа и стави. Същевременно конете трябва да бъдат подвижни, гъвкави и спокойни. Като млади конете не трябва да преминават тренинг за надпрепусквания, защото той възбужда нервната система.
Има различни категории : на време, баражен, щафета, ловно скачане и др. При отделните категории състезателите се класират по различен начин. При конкур-ипик на време, ако двама или повече състезатели минат паркура без грешки или с равно число грешки, класирането се извършва по време. При баражния конкур-ипик при аналогичен случай - без грешки или равен брой грешки на двама или повече състезатели - се провежда бараж, като състезателите скачат отново част от препятствията, които се повдигат с по 10 см.
Много добри резултати при прескачане на препятствия показват източнобългарските коне и кръстоските на чистокръвни ездови жребци с дунавски кобили.